Zawód Barber - relacja z kursu "Od zera do barbera" 0
48.jpg

Barbershopy, czyli zakłady fryzjerstwa męskiego stają się coraz częstszym widokiem na ulicach polskich miast. Jakieś cztery lata temu na palcach jednej ręki można było policzyć tego typu salony w stolicy, obecnie w samej Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oczywiście obecność barbershopów jest zauważalna w innych miastach i miasteczkach. To popyt generuje podaż, coraz więcej mężczyzn chętnie korzysta z usług fryzjera, który specjalizuje się wyłącznie w męskich stylizacjach.

Za popularnością typowo męskich zakładów fryzjerskich idzie bardzo wiele czynników. Koronnym argumentem wydaje się być specyfika usługi. Owszem, najważniejszy jest rezultat, czyli poprawna, schludna, czysta fryzura, ale bardzo istotne jest całe doświadczenie związane z dochodzeniem do tego celu. Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi, wygodne fotele, klimatyczne wnętrze salonu, niespieszne, często przypominające rytuał czynności związane z usługą, takie jak wyznaczanie konturów fryzury brzytwą, stosowanie talku czy wody kolońskiej na wygolony kark, skrupulatne modelowanie fryzury. Ponadto, mężczyźni cenią sobie profesjonalizację. W myśl zasady "co jest do wszystkiego, to jest do niczego", większym zaufaniem darzymy wąskie specjalizacje. Stąd męskie włosy powinien ciąć męski fryzjer.

Do tego nie do przecenienia jest sama osoba barbera - osoby, której zadaniem jest nie tylko wykonanie odpowiedniej fryzury, ale zadbanie o komfort i dobre samopoczucie mężczyzny zasiadającego na barberskim fotelu. Zakres obowiązków cyrulika wydaje się być dość szeroki. Barber powinien być przede wszystkim rzemieślnikiem, wykonującym poprawne cięcia. W pewnym jednak sensie musi on być również artystą, wykazującym się kreatywnością przy konsultowaniu i wykonywaniu pożądanej przez klienta stylizacji. Do tego wszystkiego powinien być również gawędziarzem, umiejętnie zabawiającym rozmową swojego klienta. Kreuje się tutaj zatem interesująca postać - sympatycznego profesjonalisty, wykazującego się fachową wiedzą i umiejętnościami, a także doskonałym obyciem w kontakcie z klientem.

 
BRODACZE TRÓJMIASTO
Grupa Zamknięta · 350 członków
Dołącz do grupy
Brodate wilki morskie łączcie się! Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, fajnymi materiałami i naszymi opiniami na temat pielęgnacji szczeciny, barber...
 

W związku z tym podjęcie pracy jako barber wydaje się być niezwykle kuszące. Cyrulik cieszy się prestiżem i uznaniem swoich klientów. Posiada fach w ręku, który nigdy nie straci na popularności i zapewni finansowe bezpieczeństwo (w końcu włosy zawsze będą rosły). Do tego wszystkiego fryzjerstwo potrafi być niezwykle satysfakcjonujące. Gratyfikacja wypływa tutaj z faktu namacalności efektów swojej pracy. Fryzjer może fizycznie dotknąć rezultatu swojego działania. Dla wielu ścięcie dziesięciu głów dziennie da więcej spełnienia niż przeprowadzenie dziesięciu biznesowych spotkań czy stworzenie tylu lub więcej arkuszy w Excelu. Dodajmy do tego wszystkiego satysfakcję płynącą z powracających klientów - najlepszego dowodu na dobrze prowadzoną usługę. Krótko mówiąc, fryzjer męski to opłacalny, satysfakcjonujący i zasadniczo bezstresowy zawód. I dlatego wielu decyduje się na podjęcie pracy w tym pięknym rzemiośle.
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl